
A vonalkódolvasás egyszerű, kapható rengetegféle vonalkódolvasó. Csak veszek egyet, és már használhatom is. Vagy mégis különböznek egymástól? Hiszen van olcsó és drágább is. De mi alapján válasszuk ki a megfelelő vonalkódolvasót?

Cikksorozatunk újabb részében a vonalkódolvasók fajtáit, és a választási szempontokat vesszük át részletesen. Ezúttal is kerüljük a „szakszavak” használatát, azért, hogy mindenki számára könnyen értelmezhető legyen az információ. Látszólag nehéznek tűnhet a választás, mert rengeteg gyártó számtalan vonalkódolvasó típusa kapható a piacon. Azonban, ha néhány alapfogalmat és kritériumot tisztázunk, máris könnyebben eligazodhatunk ebben a látszólagos kavalkádban.
Mint más eszközök esetében, itt sem az ár alapján kell megközelítenünk a „melyiket vegyem” kérdést. Leszögezhetjük, hogy a nagy választék alapvetően az eltérő igények miatt született. A gyártók bizonyos feladatokra optimalizálják a vonalkódolvasókat, így tulajdonképpen ebből a szemszögből kiindulva kell megtalálnunk a megfelelő vonalkódolvasót.
Mi is az a vonalkód olvasó?
A klasszikus vonalkódolvasó feladata, hogy a vonalkódban tárolt információt (karakter sort, képet, stb) optikai módszerrel leolvassa, értelmezze, és továbbítsa a háttér rendszer felé további feldolgozás céljából.
Maga a vonalkódolvasó ugyanolyan „input”, tehát adatbeviteli eszköznek tekinthető, mint a számítógép billentyűzete, vagy az egér. Az adatbeviteli folyamat során leegyszerűsítve ugyanaz megy végbe, mintha a vonalkódban tárolt karaktersort, információt (sok esetben a kód alatt olvasható) begépeltük volna a billentyűzeten. Természetesen sokkal gyorsabban, hibamentesen és automatizáltan. Az egyes vonalkódolvasó típusok között ezért a működésbeli különbségek a leolvasás, értelmezés (dekódolás) illetve az adattovábbítás mikéntjében vannak.
Vonalkódolvasó kiválasztása – mik a szempontok??
… avagy hogyan válasszunk a feladatra leginkább alkalmas vonalkódolvasót optimális költségek mellett…
Ha el akarjuk kerülni a vonzó ár csapdáját, a választás előtt alaposan gondoljuk át, hogy pontosan milyen vonalkód olvasási feladatot kell megoldanunk.
Ha minden kérdést megválaszoltunk, akkor nagyobb esélyünk van arra, hogy a feladatot tökéletesen ellátó vonalkódolvasót választunk, felesleges kiadások nélkül. Nem érdemes az igényeinken túlmutató, ezért drágább vonalkód olvasót vásárolni. Ugyanakkor alul tervezve a feladatot, egy olyan eszközbe ruházunk be, amely nem látja el a feladatát tökéletesen. Adott esetben a gyakori meghibásodásával hosszabb távon többletköltségeket fog okozni. Így végül egy olcsóbb vonalkódolvasó drágábbnak bizonyulhat a mindennapi használat során.
Nézzük, hogy mit kell figyelembe vennünk!
1. Milyen vonalkódot akarunk olvasni?
A vonalkódokat két nagy csoportba oszthatjuk, az egydimenziós és kétdimenziós vonalkódok csoportjába.

A legelterjedtebb vonalkódok az egydimenziós vonalkódok vagy 1D vonalkódok, ezekkel találkozhatunk a kereskedelemben is többek között. (Leggyakoribb fajtái: EAN 13, EAN8, UPC, Code39, Code128, ITF2of5, stb.)
Ezek közös jellemzője, hogy a vonalkódban található vonalak és vonalközök szélessége határozza meg az adattartalmat. A vonalkód magassága (tehát második dimenziós kiterjedése) csak a könnyebb olvashatóságot szolgálja, nincs információ tartalma.
A kétdimenziós vonalkódoknál az információt a kódrészlet magassága és szélessége együttesen tartalmazza. Ezért nevezzük ezeket 2D vonalkódoknak.

Mindennapi életben leginkább az adóbevallás során láthatunk ilyeneket. Az adóbevallásunk tartalma el van tárolva a bevallás jobb felső sarkában található kétdimenziós vonalkódban. Így feldolgozáskor egy egyszerű kódolvasással bevihető a tartalom az adóhatóság informatikai rendszerébe. Nincs többé szükség arra, hogy operátorok gépeljék be az adatokat.
Több fajtája létezik a 2D vonalkódoknak. (PDF417, codamatrix, stb)
Egyik alapvető kérdés tehát, hogy mely típusú vonalkódokat fogjuk leolvasni, ugyanis eltérő olvasási technológiát igényel a két típus leolvasása.
Egydimenziós vonalkódokat bármely vonalkódolvasó tudja olvasni, azonban a kétdimenziós kódokat csak a speciális 2D vonalkódolvasók képesek leolvasni.
1D és 2D vonalkódolvasó – milyen technológiát alkalmaznak?
Az 1D vonalkódolvasó
Általában CCD szkennerek, vagy lézeres elven működő vonalkódolvasók lehetnek.
- A CCD vonalkódolvasó
Jellemző, hogy általában kisebb méretű, keskenyebb vonalkódokat tudnak leolvasni kisebb távolságból. A vonalkód nem helyezkedhet el túlságosan görbült felületen (pl. egy flakon, vagy cső). Sík felületen azonban tökéletes olvasást tesznek lehetővé, ezért alkalmazásuk inkább az irodai jellegű tevékenységek során általános (pl receptek olvasása patikákban, irattári azonosítók, stb).
- A lézeres vonalkódolvasó
Lehetővé teszik a nagyobb távolságból történő vonalkódolvasást. A vonalkódok lehetnek szélesebbek is, sőt a lézer optikai tulajdonságai miatt a felület lehet egyenetlen vagy erősen görbült is (pl egy flakon oldala).

A lézeres vonalkódolvasók kétféle kivitelűek lehetnek: egyvonalas lézer vonalkódolvasó, vagy omni-direkcionális vonalkódolvasó.
Egyvonalas lézeres vonalkódolvasó: Az olvasó egy lézersugárral olvas, amely gyakorlatban azt jelenti, hogy a lézersugárral be kell „céloznunk” a vonalkódot a sikeres olvasás érdekében. Amennyiben nem kell nagy tömegben és gyorsan olvasni a vonalkódokat, ez megfelelő lehet.
Omni-direkcionális (több vonalas) vonalkódolvasó: Több lézersugárral pásztáz. A több lézersugarat egy forgó tükör állítja elő. Nagy előnyük, hogy nem irányérzékenyek.Nem kell a lézersugarakkal „becélozni a vonalkódot”.
Mindegy, hogy milyen pozícióban van a vonalkód, a vonalkódolvasó képes azt leolvasni. Olvassák a gyűrött, szakadt vagy sérült kódokat is, mert a kódrészekből bizonyos fokig képesek újraépíteni a kódban tárolt információt. Leggyakrabban a hipermarketek kasszáinál találkozhatunk omni-direkcionális vonalkódolvasókkal.
A 2D vonalkódolvasó
Raszterező lézer vagy imager vonalkódolvasó lehet.
- Az imager vonalkódolvasó
Tulajdonképpen egyszerűbb videokamera, amelyek képként olvassa le és értelmezi a vonalkódot. Az imager vonalkódolvasók többségével akár fényképet is készíthetünk.
Nagy előnyük, hogy kiválóan olvassák a nagyon rossz minőségű, sérült, elmaszatolódott vonalkódokat is, ezért gyakran alkalmazzák őket rossz minőségű egydimenziós kódok olvasására is. A technológia összetettsége miatt az imager vonalkódolvasók általában drágábbak, mint a lézeres vonalkódolvasók, bár a különbség napról-napra csökken. Kis méretű vonalkód olvasására válasszunk nagy felbontású (HD) kivitelt.
- Raszterező lézer vonalkódolvasó
Manapság kezdenek kiszorulni a piacról, a lézersugarat kell “végighúzni” a vonalkódon. Nehézkesebb és lassabb, mint az imager technológia. Ritkán lehet érvet találni mellette.
2. Milyen távolságból akarunk vonalkódokat olvasni?
A megfelelő vonalkódolvasó kiválasztásánál tisztában kell lennünk azzal, hogy mekkora távolságból kell majd a vonalkódokat leolvasnunk.
A normál távolságú vonalkódolvasók leolvasási képessége a kód méretétől függően 5cm és 1 m között van. Normál használatban ez elegendő is, ugyanakkor vannak olyan alkalmazási területek, ahol ez kevésnek bizonyul.
Egy magas raktár esetében a kívánatos távolság ennek gyakran a többszöröse lehet. Erre a célra lettek kifejlesztve a nagytávolságú, azaz „long-range” vonalkódolvasó. Ezek képesek akár 13 méter távolságból is leolvasni a megfelelő méretű vonalkódot. Az újabb imager olvasók között léteznek “all-range”, azaz közelre és távolra egyaránt jó teljesítményt nyújtó vonalkódolvasók.
3. Hogyan akarjuk használni a vonalkód olvasót?
A munkavégzés mikéntje szerint két csoportba sorolhatjuk a vonalkódolvasókat. Attól függően, hogy kézben tartva, vagy valahová fixen beépítve illetve rögzítve alkalmazzuk őket.
A kézben tartott használatra tervezett vonalkódolvasót kézi vonalkódolvasónak nevezzük. Ezeket olyan helyeken alkalmazzuk, ahol megoldható a kézben tartott vonalkódolvasó használata. Hátrányuk, hogy nem biztosítanak „szabad kezet” a dolgozónak, mert egyszerre csak egyik kéz marad szabadon az kódolvasás közben. Az olvasást egy gomb megnyomásával kezdeményezhetjük (trigger).
A rögzített vonalkódolvasó nem igényelnek emberi beavatkozást, általában állandóan olvasnak, vagy valamilyen külső impulzussal kezdeményezhető az olvasás (pl. mozgásérzékelő, fotocella, stb).
A kereskedelemben a kasszapultokon alkalmazzák (általában omni-direkcionális változat), mert sokkal gyorsabb kasszázást tesz lehetővé, növeli a kassza áteresztőképességét. Ezeket „pult-szkennereknek” nevezzük.
Az iparban és logisztikában pedig a futószalagok mellé telepített vonalkódolvasókat használjuk. Általában fotocella vagy mozgásérzékelő indítja el a vonalkódolvasást. Emberi beavatkozás nélkül olvassa le és továbbítja a vonalkódokat a szalagon elhaladó termékről vagy csomagról.
4. Milyen környezetben akarjuk használni a vonalkód olvasót?

Az élettartam és használhatóság szempontjából nagyon fontos, hogy a vonalkódolvasó ellenálljon a környezeti hatásoknak és a fizikai igénybevételnek. Megkülönböztetünk ezért normál és ipari kivitelű vonalkódolvasókat.
- Normál kivitelű vonalkódolvasó
Általában elviselik az 1-1,2 méterről történő leejtést meghibásodás nélkül. Üzemelési hőmérséklet tartományuk azonban a normál „szobai” hőmérséklet tartományra korlátozódik. Freccsenő víz és por ellen nem rendelkeznek minősített védettséggel Irodai és normál kereskedelmi környezetben alkalmasak a használatra.
- Ipari kivitelű vonalkód olvasó
IP számmal jelölt védettséggel rendelkeznek freccsenő víz és por ellen. Ezek a tulajdonságok szabványok alapján, egységes rendszerbe foglalva kerültek meghatározásra az IEC 60529 szabványban.
Az ipari használatra tervezett vonalkódolvasók többségében -20 és 40-50 Celsius fok közötti tartományban használhatóak.
Léteznek speciális környezetbe tervezett vonalkódolvasó is. Ilyen például robbanásbiztos kivitelek, vagy éppen hűtőházi alkalmazásra tervezett eszközök. A hűtőházi használatra tervezett vonalkódolvasó fűtött olvasó ablakkal rendelkeznek, hogy megakadályozzák a hideg és meleg helységek között a páralecsapódást.
Jó tanács: Bár az ipari védettséggel rendelkező vonalkódolvasó beszerzése költségesebb, mint a normál kivitelűeké. Amennyiben indokolt, mindenképpen ezt válasszuk!
A normál kivitelek rövidebb élettartama, a magasabb élettartam költsége (TCO), állandó meghibásodások, termelésből való kiesés gyorsan okozhat tetemes veszteségeket. Ezek sokkal magasabbak lesznek, mint az ipari kivitelű vonalkódolvasó többletköltsége a beszerzéskor. Egyszóval „amit nyerünk a réven, annak a többszörösét veszítjük el a vámon…”
5. Hogyan tudnak eljutni a vonalkódban tárolt információk a rendeltetési helyükre?

A vonalkódolvasó a kód olvasása és „értelmezése” után digitális jelekké alakítva a háttérrendszer felé továbbítja az adatokat. A továbbítás történhet vezetéken, vagy vezeték nélküli technológiával.
Hogy melyikre van szükségünk, azt az alkalmazás / feladat fogja eldönteni.
A vezetékes vonalkódolvasó a csatlakozás módja szerint lehet PS/2 (PC billentyűzet), RS-232 (soros port), USB vagy speciális csatlakozású (pl. IBM POS terminálok, ipai PC-k, stb). A csatlakozási felületet nevezzük idegen szóval interfésznek. Léteznek olyan olvasók, amelyek csak egyféle interfésszel rendelkeznek, illetve léteznek ún. multi-interfész vonalkódolvasók is. Ezeknél elegendő a kábelt kicserélni, ha más feladatra szeretnénk használni.
A vezeték nélküli (wireless) vonalkódolvasó valamely rádiófrekvenciás tartományt használja az adatok továbbítására. Jelenleg a Bluetooth és a különféle (általában 2,4GHz) rádiófrekvenciák elterjedtek. A vezeték nélküli vonalkódolvasóval általában 5-30 méter távolságban szabadon mozoghatunk. A vezeték nélküli vonalkódolvasó használata olyan helyeken előnyös, ahol akadályozna a vezeték (pl. rakatokat kell körüljárni, épület elé kell kimennünk a vonalkódolvasóval), vagy sérülésnek tennénk ki a vezetéket (pl. targonca forgalom).
6. Hogyan válasszunk vonalkódolvasó gyártót/szállítót?
A magyar piac sajátossága, hogy sok esetben az ár a legfontosabb döntési szempont. Ez azonban sokszor elhibázott beruházásokhoz vezet, amennyiben nem veszünk figyelembe más, legalább ennyire fontos (ha nem fontosabb) kritériumokat.
Sokszor a kedvezőnek látszó ár kevesebb műszaki tartalmat, nem megfelelő hátteret igyekszik leplezni. Ez nem ritkán később köszön vissza a problémák sorozatában.
Megfelelő terméktámogatás nélkül gondjaink támadhatnak az eszközök illesztésével, az elégtelen szerviz háttér és alkatrész ellátás pedig hosszú kiesést jelent a termelésből meghibásodás esetén.
„Névtelen” gyártók termékei esetén sokszor egyáltalán nincs alkatrész ellátás (gyakran maga a gyártó sem azonosítható be), így nem tudjuk a garanciális igényeinket érvényesíteni. Az elromlott vonalkódolvasót szemétbe dobhatjuk, és újat vásárolhatunk helyette. Ezek igazából nincsenek jó hatással a költségeinkre sem, a kiesésből eredő veszteségeinket nem is említve.
Nézzük át, hogy mit kell „mérleg serpenyőibe tennünk”, mielőtt vonalkódolvasót választunk:
Jótállás/garancia:
A jótállás ideje vonalkódolvasó esetében általában 1 évtől akár 5 évig terjedhet, gyártótól függően. Mindenképpen megnyugtató egy hosszabb garanciaidő a vonalkódolvasó minőségét illetően. Azonban nem árt tisztázni vásárlás előtt, hogy mennyi az átfutási ideje egy-egy garanciális javításnak.
Külön szolgáltatásként minimális térítés ellenében a gyártó vagy a szállító csereeszközt biztosíthat a javítás idejére. Részesítsük előnyben azt a gyártót, vagy szállítót, amelynél erre lehetőség van, hiszen ha huzamosabb ideig vagyunk kénytelenek nélkülözni az vonalkódolvasónkat, az mindenképpen veszteségeket okoz nekünk.
Support, szerviz, terméktámogatás:
Speciális esetekben a vonalkódolvasót illesztenünk kell a fogadó (host) eszközhöz, amely nem mindig egyszerű feladat.
Az vonalkódolvasó fontos tulajdonsága az adatformázási képesség (pl. a vonalkód előtt vagy után speciális karakterek küldése). Ez alapvetően a vonalkódolvasó beépített működtető szoftverének (firmware) képességén múlik. Egy nevesebb gyártó mindig hangsúlyt helyez a terméktámogatásra, ezért folyamatosan fejleszti és elérhetővé teszi a legújabb firmware verziókat.
Például ha egy új vonalkód típus vagy szabvány jelenik meg, akkor egy egyszerű firmware cserével képes lesz az vonalkódolvasó olvasni azt.
A megfelelő szállító kiválasztásának alap kérdése, hogy az adott szállító rendelkezik-e megfelelő szakemberekkel az eszköz szervizeléséhez és a felmerülő technikai kérdések megválaszolásához?
Ezen háttér biztosítása a szállító részéről költségeket jelent, amelyet „beleépít” a forgalmazott vonalkódolvasó árába. Azonban mégis sokat profitálhatunk egy ilyen szállítóval kötött üzleten.

Egy internetes boltban vagy nem szakcégnél vásárolt vonalkódolvasóhoz – bár esetleg az alacsonyabb ár vásárlásra csábíthat – soha nem számíthatunk efféle segítségre. Ha végül nem sikerül beüzemelnünk a vonalkódolvasót megfelelően, akkor vagy nem tudjuk azt rendeltetésszerűen használni (így végső soron kidobott pénz lesz, amit kifizettünk érte), vagy végül mégis egy szakcéghez fordulunk tanácsért. Mivel nem ott vásároltunk, nem számíthatunk díjmentes segítségnyújtásra. Megfelelő díjazás ellenében segíteni fognak, azonban ezzel már drágábbá válik az “olcsónak szánt” vonalkódolvasó beszerzés.
Vonalkódolvasó vásárlás – teszteljünk, teszteljünk, teszteljünk!
Korábban szó volt róla, hogy egyes speciális feladatok esetében mindenképpen tanácsos tesztelni a vonalkódolvasót az adott környezetben. Részesítsük előnyben azt a szállítót, amely megfelelő bemutató eszközparkkal rendelkezik, és biztosít tesztelési lehetőséget a vonalkódolvasóval. Egy megalapozott választással rengeteg felesleges kiadástól menekülhetünk meg.
Hogyan válasszunk jól vonalkódolvasót?
Ha idáig elolvasta ez a cikket, máris sokat tett annak érdekében, hogy jól válasszon vonalkódolvasót!
Ezért mielőtt megkeresi a potenciális szállítót
- határozza meg, hogy milyen vonalkódot fog olvasni,
- milyen folyamatban,
- milyen távolságból,
- hová fogja továbbítani az adatot és
- milyen üzemi körülmények között fogja üzemeltetni a vonalkódolvasót.
Válasszon megbízható gyártót, kérjen referenciákat, kérjen teszt vonalkódolvasót. Ha speciális vonalkódolvasási feladatot kell elvégezni, kérjen tanácsot!
A vonalkódolvasó beszerzési ára csak a fentiek után következő szempont, ha jól akar választani.