Összes termék: 3 db
RFID tag
Az RFID rendszerek információt hordozó egységei az RFID tag-ek. Az RFID olvasó a tag-ben tárolt információkat olvassa ki, adott esetben írja, vagy módosítja. Számtalan fajta RFID tag létezik, melynek kiválasztása a feladat pontos ismeretét igényli – emellett nagy szakértelmet és tapasztalatokat kíván.
Az RFID tag-ek típusai működésük szerint
Az RFID tagek működésük szerint lehetnek aktív, vagy passzív tag-ek.
Aktív RFID tag-ek
Beépített áramforrással rendelkeznek, mely biztosítja, hogy állandóan, vagy szakaszosan “sugározzák” az azonosító jeleket. Általában nagy távolságú olvasást tesznek lehetővé, így elsősorban
- konténer, raklap, jármű azonosításra alkalmasak,
- RTLS (Real Time Location System) rendszerekben alkalmazzuk, ahol például egy kikötőben lévő konténerek hollétét szeretnénk figyelemmel kísérni,
- Vasúti vagy közúti szállítmányok nyomon követésére használjuk.
Közös jellemzőjük a nagyobb méret (cigarettásdoboz mérettől akár a táska méretig), hosszú élettartam, cserélhető vagy nem cserélhető áramforrás.
Passzív RFID tag-ek
Beépített áramforrással nem rendelkeznek, a működéshez szükséges energiát a rádióhullámokból nyerik. “Csak akkor válaszolnak, ha az adott RFID olvasó kérdezi őket”. A korlátosan rendelkezésre álló energia miatt csak kisebb távolságokon alkalmazhatóak. Az olvasási távolságuk 1-2 centimétertől (PL. NFC) 5-8 méterig terjedhet.
Használatuk elterjedt
- beléptető rendszerekben,
- személy azonosításra (például kórházi betegazonosítás),
- mezőgazdaságban (háziállatok jelölése, köznyelven kutya-macska chip),
- ipari és logisztikai alkalmazásokban (RFID kapuk, rakománykezelés),
- kereskedelemben,
- könyv és iratazonosítók (automata könyvtári kölcsönzési rendszer, irattári azonosítók),
- csomaglogisztikai rendszerekben (például repülőtéri csomagkezelés),
- visszatérő göngyölegek kezelésében,
- és számos más területen.
Relatíve kis méretűek és olcsók. Méretük a bélyeg nagyságtól az A5 írólap méretig terjed. Az olvasási távolság “ökölszabályként” a mérettel egyenesen arányos azonos frekvencia mellett. (nagyobb távolsághoz nagyobb antenna kell, melyet a tag-ben el kell helyezni)
RFID tag-ek típusai frekvencia szerint
A világon többféle RFID szabvány van érvényben, illetve jelenleg is folyik a szabványosítás, mely elsősorban az adattartalmakat érintik a frekvencia mellett. A jelentősebb használatban lévő technológiák az
- LF (Low Frequency)
- HF (High Frequency)
- UHF (Ultra High Frequency)
- és a mobiltelefonokból, pay passokból jól ismert NFC (Near Field Communication)
RFID tag-ek típusai tokozás szerint
Az RFID tag-ek egy chipből, egy antennából, valamint az aktív tag-ek esetében áramforrásból állnak. Ezek a komponensek igen sérülékenyek, így szükséges egy tokozat, melyben mindezt elhelyezik. A tag tokozása a fizikai igénybevételhez kell, hogy igazodjon. A legegyszerűbb az öntapadós papír vagy műanyag rétegek közé laminált tag, mely gyakorlatilag egy RFID címke.
Ugyanakkor léteznek olyan RFID alkalmazások, melyben a tag-nek bírnia kell vegyi anyagokat, extrém hőhatást vagy akár a kemény fizikai terhelést is. Ezekre az alkalmazásokra számtalan, a specifikált környezeti hatásoknak ellenálló tokozás készül, melybe gyárilag helyezik el a komponenseket. Ezek az RFID tag-ek általában úgynevezett kemény tag-ek.
Sorozatban gyártott és egyedi RFID tag-ek
Az általános felhasználására rengeteg fajta sorozatban gyártott RFID tag létezik, de ez mellett bizonyos darabszám felett lehetőség van egyedi specifikációnak megfelelő és tanúsított tag legyártására is.
Hogyan válasszuk ki a megfelelő RFID tag-et?
Mivel körültekintő tervezést és akár tesztelést igényel a megfelelő RFID tag kiválasztása, azt javasoljuk, hogy lépjen velünk kapcsolatba telefonon vagy e-mail útján! RFID szakértő kollégáink segíteni fognak Önnek!